İLERİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ DİREKSİYON TUTUŞU

İleri sürüş teknikleri direksiyon tutuşu, otomobil sporları ile uğraşan bir yarış pilotu yada ehliyetini almış yeni bir sürücü bunların her ikisinin de farkı yok. Direksiyon tutuşlarının aynı olması gerekli ve sabitlenmiş olarak koltukta oturmalılar. Direksiyon tutuşu ile başlayalım; İleri sürüş teknikleri eğitiminde ilk bahsettiğim konu direksiyon eğitimidir.
Direksiyon 9:15 şeklinde askılıklardan tutularak kullanılmalıdır. Nedeni ise elden herhangi bir kayma olmasın anlamında 2 elimizle, baş parmağımızla, askılıklardan tutulmalıdır. Peki pozisyon neden 9:15 diyorsanız airbağ yüksek hızlarda patlayarak açılan yaralayıcı bir sistem.
Patlama yani açılma başladığında önünde ne varsa kırar. Bu anlamda bomba gibi düşünebilirsiniz. İleri sürüş teknikleri eğitiminin ilk başlangıç eğitimi güvenli sürüş tekniklerinde bu konuyu daha çok ele almaktayız. Burada biraz anlaşılması anlamında anlatıyoruz. Bu kırılan tabi ki parmaklarınız yada kolunuzdur. Bu anlamda biz direksiyonun airbaG kısmını boşaltıyoruz. Bu verdiğimiz 9:15 şekli airbag boşta olsun diyedir.

İLERİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ DİREKSİYON TUTUŞU 9: 15 GEÇE Mİ 10: 10 GEÇE Mİ?

İleri sürüş teknikleri direksiyon tutuşu 9:15 dir. 9: 15 tutalan direksiyonu manevra yaparken nasıl tutulur.  Manevra yaparken airbag patlarsa ne olur.
Soru mantıklı ve güzel zaten bu nedenle gündeme getirdim. B
u sorunun cevabını vermek için ileri sürüş teknikleri uzmanı olmaya gerek yok aslında
Manevra dönüş yada engelden kaçış için direksiyon döndürülerek kullanılır. Evet siz sürücüler bu esnada direksiyonla uğraşmak zorunda kalıp çevirmek durumu ile karşılaşıyorsunuz. Fakat D100 karayolu yada otobanlarda çok hafif bir direksiyon çevirme ile 4 şerit değiştirebiliyorsunuz.

Bu sebeptendir ki siz hız yaptığınızda direksiyonunuz düz iken  9:15  yapabilirsiniz. Diresiyon düz iken hızlı gidilebilir. Düz iken hızlısın, düz iken direksiyonunu düzgün tut.
Umarım anlaşılır olmuştur. İleri sürüş teknikleri aslına bakarsanız akla mantığa hitap eden kurallar bütünüdür.


Halen direksiyon nasıl tutulur anlamında konuşuyoruz. Sebebi son gördüğüm bir televizyon reportajında ileri sürüş teknikleri eğitimi veren bir üstadın yalan yanlış kendi mantığınca direksiyon tutuşunun süresini uzatıp 10:10 pozisyonu ile tutulmalı demesidir. Daha öncede bu konuda yazdığım bir makale var aslında ama dayanamadım.

Bir daha şu direksiyon nasıl tutulur anlatmak istedim. Bu konuda bir daha parçalanmak istemiyorum. İleri sürüş teknikleri direksiyon tutusu 10:10 off road sürüş teknikleri ile alakalıdır. Arazide taşlar ve derin çukurlar aracın lastiğini zıplattığıdan, parmak kıracağından dolayı askılıklardan tutulmaz, 10:10 tutularak başparmak askılıkların üstüne alınır.

Airbag olmadığından 10:10 geçe şeklinde kullanılır. Bu sadece airbag olmayan otomobillerde özgünleşebilir. Ama tekrarlıyorum offroad sürüş teknikleri uygulamalarındadır. Bu makalede sadece direksiyon tutuşundan bahsettim diğer yazımda koltuk oturuş pozisyonu ve ileri sürüş tekniklerigüvenli sürüş teknikleri derken yarış tekniklerine kadar sizlere bilgi vermeye devam edeceğim. Saygılarımla

 

Yorum yapın